Nazwa sukienki koktajlowej pochodzi od imprez w stylu koktajl party. Są to przyjęcia organizowana w godzinach popołudniowych. W związku z tym najbardziej odpowiedni strój na nie to coś pomiędzy ubraniem wizytowym a kreacją wieczorową.

Ubranie, które można nazwać sukienką koktajlową jest bardzo odpowiednie na różnego rodzaju okazje, takie jak wesela, chrzciny, Komunie, przyjęcia biznesowe itp. Jest ona jednocześnie elegancka i wygodna. Może sięgać przed lub za kolano, w zależności od tego w jakiej długości kobieta czuje się lepiej. Zwykle jest bez rękawów. Najczęściej jest dopasowana na górze, a jej fason podkreśla wcięcie w talii. Natomiast w przypadku sukienek dla puszystych pań stosowane są odpowiednie triki, aby optycznie wyszczupli sylwetkę i wówczas kreacja może być na przykład odcinana pod biustem. Z kolei panie, które mają nienaganną figurę i lubią oryginalne rozwiązania mogą wybrać bombkę. Bardzo ładnie wyglądają tego typu sukienki z tafty lub atłasu. W ogóle są to odpowiednie materiały do szycia sukienek koktajlowych, bo bardzo ładnie i stylowo się prezentują.

Na pewno efektownie wyglądają również sukienki koktajlowe z gipiury lub koronki. Oczywiście muszą być podszyte jakimś innym materiałem lub trzeba pod nie założyć halkę, w przeciwnym razie będą po prostu przeźroczyste. Ciekawie może wyglądać zestawienie koronki i podszewki czy halki w innych kolorach. Natomiast w ogóle tego typu kreacje są subtelne i bardzo stylowe. Trzeba tylko umiejętnie dobrać dodatki do takiej sukienki. W ogóle nie powinno ich być zbyt dużo. Jeśli chodzi o inne materiały, z których mogą być zrobione stroje koktajlowe to chociażby satyna, tiul czy jedwab. Ponieważ sukienki te nosi się zasadniczo w ciągu dnia nie powinny być zbyt ciemne. Warto wybierać jasne, wesołe kolory oraz delikatne wzory, na przykład kwiatowe. Koktajlowa sukienka to coś, co każda kobieta powinna mieć w swojej szafie, bo nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się okazja, że będzie akurat potrzebna. Chociaż oczywiście szukanie nowej sukienki w związku ze zbliżającym się miłym wydarzeniem towarzyskim jest również bardzo przyjemne.